آیین نامه انضباطی  

 

 

حضرت علی علیه السلام فرموده اند :

« لا غِنی کَالعَقل وَ لا فَقر کَالجَهل وَ لا ميراثَ کَالاَدَب »

هیچ ثروتی چون عقل نیست و هیچ فقری چون جهل نمی باشد و هیچ میراثی چون ادب و تربیت وجود ندارد .

آيين نامه انضباطي و مقررات دبيرستان رضويه متوسطه 2

 

           با توجه به اين كه ارتباط و تعامل سازنده ، مؤثر و هميارانه دو نهاد " خانواده " و " مدرسه " بر كيفيت و كميت يادگيري و تحصيل دانش آموز اثر بسزائي دارد و از طرفي لازمه ي سازندگي و مؤثر بودن اين ارتباط، تبيين كلي و جزئي وظايف و تعهدات متقابل اين دو نهاد نسبت به يكديگر و نيز نسبت به دانش آموز مي باشد، خواهشمند است مقررات انضباطي زير را كه جزئيات بيشتري از نحوه تعاملات ميان خانواده و مدرسه را مشخص مي سازد، با دقت مطالعه كرده و مورد توجه قرار دهيد.

 

× ساعت شروع كار دبيرستان متوسطه 2 ، 7:10 صبح است و ساعت پايان كار در تمامي روزهاي هفته به غير از پنجشنبه ها ساعت 14:40 و روزهاي پنجشنبه ساعت 13:00 مي باشد.

 

×  پوشش :

 1. لازم است حضور دانش آموزان در مدرسه با ظاهري آراسته و دور از هر گونه مدگرايي و همراه با رعايت بهداشت فردي و جمعي باشد.
 2. رفت و آمد دانش آموزان با مقنعه و چادر مشكي مطابق با مدل ارائه شده از طرف مدرسه است و در مدرسه نيازي به استفاده از مقنعه يا روسري نمي باشد.لازم به ذكر است كه استفاده از مقنعه نامناسب جزو موارد انضباطي محسوب مي شود.
 3. پوشيدن شلوار ورزشي به جاي شلوار مدرسه خلاف مقررات است و استفاده از لباس ورزش فقط در ساعت ورزش مجاز مي باشد.
 4. طي زمان حضور دانش آموز در مدرسه استفاده از كفش راحتي و جوراب بلند به حدي كه ساق پا ديده نشود ضروري است.
 5. آرايش و پيرايش صورت مجاز نبوده و موجب يك هفته تا يك ماه محروميت از مدرسه و در صورت تكرار منجر به اخراج دائم از مدرسه خواهد شد.
 6.  استفاده از كليه زيور آلات ممنوع است و در صورت مشاهده علاوه بر كسر نمره انضباط، لوازم تا آخر سال ضبط مي گردد.
 7. در كليه موارد فوق پس از دادن تذكر شفاهي در صورت مشاهده ي تخلف شوراي مدرسه درباره ادامه تحصيل دانش آموز تصميم گيري خواهد نمود.

 

×  تاخير و غيبت :

 1. دانش آموزان حداكثر 20 دقيقه قبل از شروع كار مدرسه و 15 دقيقه پس از خاتمه آن مي توانند در مدرسه حضور داشته باشند. بديهي است در صورت غيبت و تأخير غير موجه، مقررات وضع شده آموزش و پرورش در مورد دانش آموز اعمال مي گردد. ( طبق مقررات آموزش و پرورش، هر بار تأخير ورود
  دانش آموز، معادل يك ساعت غيبت غير موجه بوده و بيش از6 ساعت غيبت غير موجه، مشمول مقررات انضباطي اي خواهد شد كه بر اساس آن شوراي مدرسه مي تواند در زمينه عدم حضور دانش آموز در مدرسه تصميم گيري نمايد. )

 

 1. به منظور جلوگيري از عقب ماندگي درسي و تحصيلي دانش آموز و نيز رعايت مقررات انضباطي مربوط به غيبت او در كلاس درس، از هر گونه برنامه ريزي براي مسافرت دانش آموز، در طول سال تحصيلي خودداري فرماييد.
 2. در صورتي كه بنا به دلايلي مدرسه زودتر از موعد تعيين شده، تعطيل گردد مراتب قبلاً به اطلاع   اولياي محترم خواهد رسيد.
 3. حضور دانش آموز در غير ساعات مقرر مدرسه با اطلاع اولياي گرامي خواهد بود لذا خواهشمنديم دقت لازم را در مورد زمان هاي رفت و آمد فرزندتان مبذول فرماييد.  
 4. در صورتي كه دانش آموز از حضور در مدرسه معذور است اوليا محترم حتماً قبل از ساعت 8:30 صبح دفتر مدرسه را مطلع نمايند.
 5. ارائه گواهي در مورد غيبت و امضا ولي در تأييد گواهي در اولين روز حضور دانش آموز در مدرسه ضروري خواهد بود.
 6. تشخيص موجه بودن تأخير يا غيبت به عهده مدرسه است.
 7. خواهشمند است در صورت ابتلا‌ دانش آموز به بيماري هاي عفوني و واگيردار ، ضمن اطلاع به موقع موضوع به دفتر مدرسه، به منظور پيشگيري از سرايت بيماري به ساير دانش آموزان، از فرستادن وي به مدرسه خودداري نموده و از فرزندمان در منزل مراقبت و نگه داري نماييد. دانش آموز با تأييد پزشك معالج و تشخيص مدرسه مي تواند در مدرسه حاضر شود.
 8. در صورتي كه دانش آموز به هر دليلي با تأخير به مدرسه بيايد، لازم است يكي از اوليا ، وي را همراهي نمايد و به دفتر دبيرستان علت تأخير را عنوان نمايد.

 

× وسايل همراه :

 1. دانش آموز موظف است فقط وسايل تحصيلي مربوط به خود را همراه داشته باشد و از آوردن لوازم اضافي غير ضروري جداً خودداري نمايد.
 2. دانش آموز مجاز به آوردن تلفن همراه در مدرسه نمي باشد در صورت تخلف علاوه بر ضبط دستگاه شوراي تربيتي مدرسه در اين مورد تصميم خواهد گرفت.
 3.  دانش آموز براي ارتباط ضروري مي تواند فقط از تلفن دفتر معاون مدرسه با حضور و اجازه ايشان استفاده كند.
 4.  همراه داشتن دوربين عكاسي و فيلم برداري و هر گونه وسايل مشابه بدون مجوز معاون مدرسه ممنوع است، در صورت تخلف علاوه بر ضبط دستگاه تصميم گيري به عهده شوراي مدرسه خواهد بود.
 5. دانش آموز مي بايست نسبت به مراقبت از وسايل و لوازم خود كوشا باشد، حتماً نام و نام خانوادگي خود را در قسمت مناسبي از تمامي لوازم مربوط درج نمايد. دفتر مدرسه وسايل، لوازم التحرير و كتاب هاي پيدا شده و فاقد نام دانش آموز را، در صورتي كه صاحب آن تا دو هفته مراجعه ننمايد به  مصارف عام المنفعه خواهد رسانيد.
 6. دانش آموزان همچنين بايد نسبت به مراقبت و محافظت از امكانات، لوازم و ساختمان مدرسه توجه لازم را داشته باشد. بديهي است جبران هر گونه خسارت وارده توسط دانش آموز به اموال و ساختمان مدرسه بر عهده اولياي محترم خواهد بود.
 7. به همراه داشتن پول نقد زياد و نامتعارف در مدرسه، به جز در مواقعي كه با مدرسه هماهنگ شده باشد. براي دانش آموزان ممنوع است.
 8. به علت اهمیت مطالب کارشناسان ، شرکت مادران در جلسات دانش افزایی ضروری می باشد، در صورتیکه شاغل هستند لطفا در قسمت زیر مرقوم فرمایید.

                         .....................................................................................................................................................

9-برنامه دانش افزایی مادران پنجشنبه ها هر 15 روز یکبار تشکیل می شود، در صورت عذر موجه دبیرستان را مطلع سازید.

× چند نكته :

 1. لازم است اولياي گرامي تذكرات كتبي و شفاهي دفتر مدرسه نسبت به موارد تحصيلي و انضباطي دانش آموز را با جديت پي گيري نمايند.

 

 1. انتظار مي رود اولياي محترم، براي اطلاع و آگاهي از وضعيت انضباطي، اخلاقي و تحصيلي فرزندشان، تنها مطابق جدول زماني ارائه شده و با هماهنگي قبلي مسؤلين در محل  مدرسه حضور يافته و از مشاوران و معاونين دراين موارد كسب اطلاع كنند.

 

 1. کسب اطلاع از وضعیت تحصیلی، رفتاری، مشاوره ای و...دانش آموز تنها مختص اولیا دانش آموز می باشد.

 

 1. ثبت نام دانش آموزان در مدرسه تنها برای یک سال تحصیلی بوده و ثبت نام وی در سال آینده ، منوط به رضایت مدرسه از وضعیت عمومی دانش آموز ونیز عملکرد اولیای محترم در زمینه تعهداتی که بر عهده دارند ، می باشد.

 

 1. هر گاه وضع اخلاق، رفتار، انضباط و پيشرفت درسي دانش آموز با مقررات آموزشي و انضباطي مدرسه منطبق نباشد، مسؤلين مدرسه مجاز هستند طبق آيين نامه انضباطي مدارس يكي از اقدامات زير را در مورد وي اعمال نمايند:

الف - اخطار شفاهي و خصوصي

ب - اخطار كتبي با درج در پرونده تحصيلي و كسر نمره انضباط

ج - تغيير كلاس درس ( در صورت وجود كلاس مشابه و تشخيص ضرورت آن از سوي مسئولين مدرسه ).

د - اخراج موقت از مدرسه ( حداكثر دو روز ) با اطلاع كتبي و قبلي به ولي دانش آموز.

ه - تغيير محل تحصيل با معرفي به اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و گزارش وضعيت تحصيلي و تربيتي دانش آموز.

 

 1. خواهشمند است اطلاعيه ها و دعوت نامه هاي ارسالي را پي گيري و مفاد آن را به طور كامل اجرا نماييد.
 2.  لطفاً در صورت تغيير شماره تلفن همراه،  شماره تلفن منزل،  آدرس منزل و يا شماره تلفن محل كار،  مراتب را در اسرع وقت به دفتر مدرسه اطلاع دهيد.
 1. نمره انضباط هر دانش آموز بر اساس عملكرد او در كلاس ( مناسبت ها، سخنراني ها، نماز جماعت، صبحگاه و ... ) و با توجه به نظر دبيران و مدير، معاون و مشاور مدرسه تعيين مي گردد.
 2. چون برنامه هاي آموزشي و پرورشي مدرسه به طور پيوسته در مدرسه تداوم دارد، لذا  شركت در  دوره هاي تابستاني براي دانش آموزان الزامي است.